Kanoistika na rieke Ipeľ – Veľká Čalomija
V prípade záujmu o zapožičanie plavidiel, vesiel a záchranných viest
prosím volajte na telefónne číslo 0907 695 198 aspoň 1 deň vopred.
Pondelok – Piatok od: 09:00 – do: 14:00
Milí návštevníci!
Vítame Vás v stredisku vodných športov v obci Veľká Čalomija na rieke Ipeľ. Na tomto prekrásnom a tichom mieste si môžete na vodnom toku rieky Ipeľ v dĺžke niekoľkých kilometrov vyskúšať svoje zručnosti v ovládaní lode. K dispozícii tu máme dostatočný počet kanoe, kajakov a k nim aj záchranných viest a pádiel. Na umiestnenie lode na vodnú plochu slúži pontón, ktorý bol za týmto účelom vybudovaný a umiestnený v blízkosti uskladnených lodí.
Športy a turistika na vode v prírodnom prostredí sú vhodným prostriedkom pohybovej rekreácie a sebarealizácie obyvateľstva. Vodné toky a plochy sú oddávna súčasťou prírodného životného prostredia, v ktorom sa vyvíjal človek. Jeho snahou bolo najskôr prekonávať a následne využívať toto prirodzené prírodné prostredie pomocou rôznych plavidiel. Prvé primitívne zhotovené plavidlá používali divo žijúce kmene v Amerike, Polynézii, Afrike a Ázii. Vyrobené boli z kmeňa stromu, kože, kôry alebo z bambusu a iných prírodných materiálov a využívali sa hlavne na prepravu, lov a pre boj, ale aj pre zábavu. Existuje množstvo dôkazov, že plavidlá boli oddávna životnou potrebou ľudí žijúcich v okolí morí, jazier a riek. Napríklad v hrobe sumerského kráľa bol objavený približne 6000 rokov starý model strieborného kanoe. V Egypte bola nájdená najstaršia kresba kanoistov z druhého tisícročia pred naším letopočtom a ďalšie vzácne nálezy. Predchodcom kanoe boli člny severoamerických Indiánov, ktoré boli privezené z Kanady a Ameriky do Anglicka a Francúzska po roku 1880. Názov „kanoe“ je odvodený z pôvodného indiánskeho slova „canoe“, ktorým sa označoval ľahký čln vydlabaný z kmeňa stromu.
Kajak sa dostal do Európy cez Švédsku, kde ho priniesli od Eskimákov, ktorí ho využívali na lovenie rýb. Eskimácky kajak má hornú časť potiahnutú kožou. Úzkym otvorom, v ktorom sedel kajakár, sa voda nemohla dostať do lode. Vodotesnosť kajaku umožňovala plavbu aj vo vlnách a v prípade prevrátenia návrat do pôvodnej polohy. Kanoe, ktoré sa používali v teplejších oblastiach, nemuseli byť zhora kryté, mohli byť väčšie a dlhšie a tým aj priestrannejšie.
Rieka Ipeľ svojim pokojným korytom umožňuje poznávanie krás tohto pre náš okres netradičného športu aj začiatočníkom, ktorí len získavajú skúsenosti. Na uskladnenie lodí slúži špeciálna zakrytá konštrukcia, kde sú lode poukladané podľa ich váhy, veľkosti a použitia. Celý objekt je z dôvodu bezpečnosti používaných plavidiel monitorovaný. Ostatná výstroj ako sú pádla a vesty sa nachádzajú v priestoroch Základnej školy internátnej vo Veľkej Čalomiji. V prípade záujmu o zapožičanie lodí ako aj výstroje je potrebné si minimálne jeden deň vopred telefonicky rezervovať príslušnú výstroj.
Pravidlá vodných športov, ktoré je potrebné dodržiavať!!!
- Na vode alebo v jej tesnej blízkosti noste vždy plávaciu, alebo záchrannú vestu.
- Stav plavidla a výstroj skontrolujte ešte pred vyplávaním. /Iba vtedy budete na vode bezpečný, keď budete používať špecializovaný výstroj určený pre konkrétny vodácky šport/.
- Na nastupovanie a vystupovanie z lode používajte pontón, ktorý sa nachádza pri uskladnených lodiach.
- Nikdy sa nepúšťajte na vodu, ani sa nezdržiavajte v jej blízkosti osamote. Vždy iba v spoločnosti najmenej dvoch osôb. Ak sa niekto zraní, jeden ostane s ním a druhý privolá pomoc.
- Vzhľadom k tomu, že rieka Ipeľ je hraničnou riekou s Maďarskou republikou, nevystupujte z lode na Maďarskej strane.
- Ak ide viac lodí po vodnom toku, tak sa snažte o dostatočný bočný odstup, aby nedošlo k prevráteniu alebo poškodeniu lode.
- V prípade ak dôjde k poškodeniu lode alebo k jej potopeniu, bezodkladne informujte telefonicky osobu od ktorej boli lode ako aj výstroj zapožičaná.
- Do lodí si nesadať, pokiaľ nie sú umiestnené na vodnej hladine. Mohlo by dôjsť k ich poškodeniu.
- Lode, pádla a vesty používať, len na ten účel na ktorý sú určené.
- Po skončení vodnej turistiky lode očistiť od nečistôt a bezpečne uložiť na miesto určené v stojane pre lode.
- Zapožičané veci nepoškodené a očistené vrátiť osobe od ktorej boli požičané.
- Odpadky, vždy vezmite so sebou domov, alebo ich odhoďte do odpadkového koša. Nenechávať žiadne predmety na mieste odložených lodí.
Ďakujeme, že ste si tieto pravidlá prečítali a pevne veríme, že budete tieto zásady dodržiavať. Chceme dosiahnuť, aby tento nevšedný a zaujímavý šport mohol vyskúšať čo najväčší počet osôb.
Nezabúdajte. BEZPEČNOSŤ JE NA 1. MIESTE.
PRAJEME VÁM KRÁSNY TURISTICKÝ A ŠPORTOVÝ ZÁŽITOK.
M.S.